Jdi na obsah Jdi na menu
 

7. téma Co se mi dnes líbilo a jinam se nevešlo

Fotografie

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Jaroslavo...

(Šárka Veinhauerová, 29. 4. 2010 20:08)

... Musím reagovat na Váš příspěvek, ani né kvůli vítězné fotografii, ale spíše kvůli Vašemu názoru na pana Saudka, který se mimo jiné řadí mezi nejlepší fotografy světa.
Píšete cosi o perverznosti a vulgárnosti. Co je perverzní a vulgární na fotografii, kde žena, kterou běžně potkáte na ulici s váhou něco přes 100 kg na jeho fotografii vypadá jako bohyně? Či co je perverzní na dvou milencích líbajících se pod oknem? Já sama by jsem se od něj fotografovat nechala. Protože jeho fotografie mají vždy hlubší smysl. Jako každá dobře vyfocená fotografie. A to dokazuje i tato bouřlivá diskuze nad vítěznou fotografií 7. tématu.
S pozdravem jediná členka Soudkovitosti 09

O nebezpečí krásy

(Jaroslav Balík, 29. 4. 2010 19:10)

Dobrý den všem,
jako člen odborné poroty, která vítězné snímky vybírala, a student umělecké vysoké školy si dovolím poněkud rozvést Pavlovu vševystihující myšlenku. Připomíná mi to totiž trošku dokument Jaromila Jireše "Tribunál" z roku tuším 1968 (mimochodem okamžitě uložený do trezoru), kde páni soudruzi v Mánesu posuzovali, zda Fillův soubor obrazů na téma národních písní slovenských může být vystaven nebo ne. Hlavní argument jistě vysoce distingovaných soudruhů zněl velice podobně: "Vždyť ono je to ošklivé!" Po krátké debatě, kdy několik oduševnělejších soudruhů argumentovalo tím, že jiný kubista Picasso přece také maloval ošklivé obrazy a nijak to nesnižuje jejich hodnotu, prohlásil jeden mladší člen komise: "Tímto navrhuji, aby byl panu Picassovi okamžitě odebrán řád práce!"To není vtip, to tam opravdu zaznělo. Umění nemůže a nechce zobrazovat jen krásné věci, protože bychom pak žili v iluzivním světě a myslím, že všichni už víme kam taková slepota vede. Já osobně bych tuto fotografii na první místo nedal (a také jsem tak neučinil), ale rozhodně na ní nevidím nic špatného. Pokud vyvolá bouřlivou veřejnou diskusi či dokonce povede k nějakým politickým krokům, tím lépe! To je přece další funkce umění. Krásné i ošklivé, oboje je jen jednou stranou téže mince. Omlouvám se za svojí akademičnost, ale doufám, že je z toho patrné jak je takové odsuzování krátkozraké. Pokud má někdo zájem, nebráním se další diskusi=) S pozdravem jb

Nadšení

(danny.t@seznam.cz, 29. 4. 2010 14:54)

Zdravím všechny,
ukázali jste světu, že Ašáci umí. Umí najít a zvěčnit krásné věci. Opravdu. Velká většina fotek naplňuje kritéria pro soutěž a určitě bylo těžké vybrat ty nejlepší.
Ale bezdomovec s kalhotami dole - nevim jestli patří do soutěže, do dokumentu, nebo má být použit pro poukazování na nešvary.
Ukázali jste autorovi snímku, jakou cestou má jít - co vede - to je opravdu dobře.
Mne osobně pohoršuje. Jestli i někoho dalšího, může mi napsat na e-mail. Stačí ANO, nebo NE. Zajímalo by mne kolik lidí se najde.
Ale chválím krásné fotky ostatních. Nevěřil bych, že v Aši se toho dá nafotit tolik zajímavého.

Děkuji

(Pavel Sobotka, 29. 4. 2010 6:43)

p. Nyklové za příspěvek, s kterým se plně ztotožňuji.
Je zajímavé, že na poslední výstavě fotografií "Aš po x letech" byly přespolními fotografy prezentovány snímky ze stejného soudku a pobouření nevzbudily.
Bohudík už je pryč doba, kdy se smělo ukazovat pouze to pěkné a kladné, ostatní bylo nejen zakázáno, ale bylo to dokonce trestné...

Odpověď

(Vilma Nyklová, 28. 4. 2010 22:40)

Vážená paní Jaroslavo Obermaierová,
narážíte asi na jednu konkrétní fotografii, ale píšete, "vítězné fotografie", kdo se v tom má vyznat a proč sypat vše do jedno pytle, že?
Nechápu, co má "soudkovité" (dle vás "poduškovité") zkreslení společného s vítěznými fotografiemi? Dále, fotograf Jan Saudek, je uznávaný fotograf, ale s touto soutěží nemá bohužel nic společného.
Fotograf, který Vás pobuřuje a "zvedá ze židle", zachytil realitu, která ukazuje na nedostaky tohoto města, které by měly být řešeny. To nevyřeší tato soutěž, to by měli řešit jiní, kompetentnější, zvolení představitelé města a jim podřízená městská policie...
Z bezdomovců se stávají, ne VIP, ale nejznámější lidé tohoto města, protože je jim umožněno žebrat přímo v centru, kde se s nimi setkávají téměř všichi obyvytelé města Aše, včetně dětí. Nehaňte tuto soutěž, ale ty, kteří tuto realitu "bezdomovce" nedokáží umravnit.
Položme si otázku, chceme je, líbí se nám to? Nelíbí, proto na to je potřeba poukazovat.

Ašáci, Co se mi dnes líbilo a ..

(Jaroslava Obermaierová, 28. 4. 2010 20:50)

Vážení pořadatelé soutěže a slušní lidé. Výsledky Vaší soutěže mě jak se říká zvedly ze židle. Vítězné fotografie ve Vaší soutěži mě těžce pobouřily. V názvu Soudkovitost 09 jak vysvětluje Váš klub je poduškovité zkreslení. Znamená to, že vítězné fotografie ukazující tzv. "bezdomovce v akci: je poduškovité zkreslení. Pokud je Vaše soutěž pojata formou známého Saudka, který vulgárně ukazuje nahotu, perverznost pak jsou Vaše fotografie opravdu vítězné. Ale v názvu témat "Co se mi dnes líbilo a jinam se nevešlo vítězná fotografie je opravdu zvráceností. Fotografovi jistě chybí skromnost, pokora a cítění pro to krásné o co se Ašáci v našem městě snaží o kulturu bydlení a žití. Fakt bych si nechala vysvětlit co se fotografovi na vítězné fotce líbilo a jinam se nevešlo. S úctou zdravím všechny slušné. Na fotografiích jsou "bezdomovci" z kterých se stávají VIP našeho města. Položme si otázku chceme je, líbí se nám to. Obermaierka.